Parafia
Miłosierdzia Bożego
w Lęborku

Schola parafialna

Schola przy parafii Miłosierdzia Bożego w Lęborku powstała z inicjatywy księdza Piotra Bekischa oraz członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. We wrześniu 2007 r. rozpoczął się nabór dzieci do scholi. Próby z dziećmi jako pierwszy zaczął prowadzić organista Andrzej Oszmaniec. Zgodnie z zapiskami Pana Andrzeja, pierwsza Msza Święta na której zaprezentowała się Schola, odbyła się 10 lutego 2008 r. Na zaproszenie księdza Piotra wiosną 2009 r. do Scholi przyłączyła się Dorota Mikołąjczak, która podjęła się uczenia śpiewu i prowadzenia Scholi wokalnie. 

Na początku 2012 r. Schola wystąpiła jako gość specjalny podczas Przeglądu Lęborskich Jasełek w sanktuarium Świętego Jakuba w Lęborku. Był to pierwszy nasz występ poza parafią, którym dzieci bardzo się przejmowały.

Na początku 2013 r. swoją obecnością i umiejętnościami wzbogaciła skład Scholi Katarzyna Erni, która od tego czasu gra u nas na gitarze. Dzięki Kasi do Scholi dołączył jeszcze jeden gitarzysta Rafał Baranowski oraz Filip Erni grający na instrumentach perkusyjnych.

W grudniu 2014 r. na zaproszenie Pani Renaty Hopa i dzięki jej życzliwości Schola miała zaszczyt i przyjemność wystąpić w Filharmonii w Bratysławie biorąc udział w koncercie kolędowym zorganizowanym przez Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Lęborska" działającym przy LCK Fregata  oraz słowacką polonię. Oprócz występu w Filharmonii wykonaliśmy również koncert podczas spotkania wigilijnego w ambasadzie polskiej w Bratysławie co dostarczyło oglądającym i słuchającym nas Polakom bardzo wiele wzruszeń. Do tego stopnia, że chcieli zatrzymać u siebie nasze dzieci, pięknie ubrane w ludowe stroje kaszubskie. Wielokrotnie prosili żeby dzieci śpiewały wraz z nimi kolędy. Cieszyli się, że przywieźliśmy im "kawałek" Polski.

Skład Scholi jest nieograniczony. Może dołączyć do nas każdy kto kocha Boga, muzykę i lubi pracować głosem. Rotacja osób jest bardzo duża, dlatego nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich członków jacy byli. Jednak na szczególne wyróżnienie zasługują: Marta Kalińska i Wiktoria Kalińska, które są w Scholi od początku jej istnienia czyli od 2007 roku i działają również dzisiaj. Mamy nadzieję, że tak pozostanie na wiele jeszcze lat. Przez wiele lat bardzo czynnie działała również Nikola Złotek. Wspomnieć należy także 4 dziewczynki w wieku 6 lat, które przyprowadził do Scholi ksiądz Damian. Dziewczynki nie potrafiły jeszcze wtedy czytać więc żeby nadrobić zaległości repertuarowe uczyły się na pamięć pieśni nagranych przez prowadzącą. Do dzisiaj została z nami Marysia Hazak.

Od 2015 roku Schola bierze udział w wielu muzycznych projektach na terenie Lęborka i okolic. Często koncertuje wraz z chórem ZPiT Ziemia Lęborska przy akompaniamencie Lęborskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej. Miała również zaszczyt wystąpić w towarzystwie Chóru Sensus Musicus prowadzonym przez Tadeusza Formelę. Co roku w sierpniu Schola bierze udział w warsztatach Gospel w Gniewie, gdzie poznaje nowy materiał oraz techniki sztuki wokalnej. W 2017 roku braliśmy udział w wielkim koncercie w chórze liczącym około 300 osób plus orkiestra. Wykonany został ten sam koncert, który był zaprezentowany podczas czuwania ŚDM w 2016 roku dla Papieża Franciszka.

Jesienią 2016 roku na potrzeby występu w Przeglądzie Chórów Pomorskich w Skórczu, Schola przyjęła nazwę Adoramus co znaczy Uwielbienie. Nazwa ta odnosi się do przesłania jakim się kierujemy, czyli uwielbiamy Boga swoją modlitwą śpiewaną podczas niedzielnych Mszy Świętych o godzinie 11:00.

 

 

Próby Scholi odbywają się w piątki od 18:30 do 20:00 w kościele oraz w niedziele przed Mszą Świętą, czyli o godz. 10:00 w salce parafialnej.

 

Każdy nowy członek musi przejść egzamin polegający na zaśpiewaniu jakiejś pieśni kościelnej.

 

Obecny skład Scholi :

 

Śpiew:

1. Monika Malottki

2. Anna Erni

3. Szymon Pajuro

4. Błażej Grandicki

5. Agata Steciuk

6. Wiktoria Grandicka

7. Dominika Krawczyk

8. Marta Kalińska

9. Julia Wiczkowska

10. Marysia Hazak

11. Ola Naczk

12. Joanna Sygidus - śpiew i klarnet

13. Natalia Kowalec

14. Agnieszka Kowalec

15. Amelia Pobłocka

16. Marysia Łotowska

Instrumenty:

17. Tomasz Spoczyński - akordeon

18. Mariusz Spoczyński - pianino

19. Filip Erni - instr. perkusyjne

20. Wiktoria Kalińska - wiolonczela

21. Izabela Hopa - skrzypce

22. Katrin Erni - gitara

23. Rafał Baranowski - gitara

24. Prowadząca - Dorota Mikołajczak

opr. Dorota Mikołajczak

 

 

Relacja z warsztatów i koncertu gospel 2019

 

20 października kościół Miłosierdzia Bożego już po raz czwarty zgromadził słuchaczy na koncercie gospel, który odbył się w ramach lęborskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Występ poprzedzony był próbami, które rozpoczęły się już na początku września. Grupa zapaleńców, nie wahających się poświęcić piątkowych wieczorów na spotkania z muzyką gospel, żmudnie powtarzających  te same frazy aż do osiągnięcia spodziewanego efektu, ostatecznie doszlifowała repertuar podczas warsztatów na stacji Kultura. Mnóstwo energii i zapału w przygotowanie koncertu włożyła Dorota Mikołajczak. Dzięki jej staraniom i determinacji udało się po raz kolejny zgromadzić chórzystów, wspaniałych muzyków i wybrzmieć tak, by poruszyć słuchaczy… Anna Krawczykowska rewelacyjnie rozśpiewywała chór, a nie jest to wcale łatwe zadanie! Romuald Heyka po mistrzowsku zaaranżował utwory, powodując, że stały się piękniejsze niż w oryginale.

Niezwykła była sceneria koncertu – remont w kościele, rozstawione rusztowania, ściany przykryte czarną folią stanowiły fantastyczne tło dla muzyki gospel. Pieśni zabrzmiały z pełną mocą, niosąc ze sobą całą gamę emocji: od pełnego siły wezwania Ducha Świętego („Niechaj zstąpi Duch Twój”) i  lirycznych zachwytów („Jakie piękne jest imię Twe…”), przez niezwyle dynamiczne zawołanie „Kumbaya Lord” („Przybądź Panie”) po ekspresyjne wyznanie „Nazwałeś mnie dzieckiem swym”. Pięknie brzmiała harmonia czterech głosów, wspaniałe były występy solistów, rewelacyjne były fragmenty instrumentalne. Nad całością panowała dyrygentka – Dorota Mikołajczak, która swoją radością dodawała chórowi skrzydeł. Koncert wzbogaciło też słowo – w tym roku czytane były fragmenty książki Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy!”.

 

Występ zebrał owacje od zgromadzonej publiczności, a śpiewającym jak zawsze towarzyszyły myśli o tym, że to już koniec naszych spotkań, że jakoś pusto będzie w piątkowe wieczory i że koniecznie musimy się spotkać na kolejnym koncercie w przyszłym roku…

Opr. Joanna Skucha

 

Relacja z warsztatów i koncertu gospel 2018

 

13 października 2018r w lęborskiej Stacji Kultura odbyły się, już po raz trzeci, warsztaty gospel. Zgromadziły 50 osób - dzieci, młodzież i dorosłych – które połączyło zamiłowanie do chóralnego śpiewu. Zajęcia warsztatowe prowadziła p. Dorota Mikołajczak, zaś rozśpiewaniem grupy zajęła się p. Anna Krawczykowska. Chórzystom towarzyszyli muzycy, akompaniujący na licznych instrumentach (klawisze, gitara akustyczna, gitara basowa, saksofon, instrumenty perkusyjne). Praca była wytężona, gdyż trzeba było nauczyć się pięciu pieśni, śpiewanych na trzy głosy! Czas płynął bardzo szybko, zmęczenie dawało się we znaki, ale niezwykła energia p. Doroty udzielała się wszystkim uczestnikom warsztatów. Pyszny obiad (dziękujemy, księże proboszczu!) podbudował nadwątlone siły chórzystów. Ze zdwojoną siłą podjęto szlifowanie koncertowego repertuaru. Warsztaty zakończyły się o godz.17, a następnego dnia, w niedzielę, nadszedł czas na wielki finał…
Koncert miał miejsce w naszym kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Rozpoczął się o 17.00, ale wcześniej odbyła się niemal dwugodzinna próba generalna. Wszystko dopięte na ostatni guzik, lekka trema występujących, muzycy grający pierwsze takty i rozbrzmiewa pieśń „Nasz Bóg jest wielki”. Najpierw soliści, włącza się chór, brzmi coraz odważniej, dzieli się na trzy głosy, nabiera mocy. Każda pieśń przeplatana jest fragmentami dramatu Karola Wojtyły „Promieniowanie ojcostwa”, które prezentowane są przez uczniów II LO. Wykonania kolejnych utworów wzbudzają aplauz publiczności. Wielkimi brawami nagrodzony został znany wszystkim utwór „Tyle dobrego”, w nowej aranżacji p. Romana Heyki, później zabrzmiała pełna mocy pieśń „Baranek Boży”, do śpiewania której dyrygentka zachęciła widownię. Następny utwór „O Panie, szukasz dzieci swych” był bardzo energetyczny, a na koniec rozległ się mocny, porywający głos p. Anny Krawczykowskiej, która wraz z chórem wzbogaconym o głosy muzyków (utwór śpiewany był a’capella) zaśpiewała „Hosannę”. Pieśń wypełniła cały kościół i chwała Tego, który był, który jest i który będzie rozbrzmiała z pełną mocą. Koncert dobiegł końca. Miejmy nadzieję, że za rok odbędzie się jego kolejna odsłona.

Opr. Joanna Skucha

 

Relacja z Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel - Gniew 2017

 

Już po raz trzeci wyruszyłyśmy do Gniewu, gdzie od 9 do 13 sierpnia odbywał się XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Nieodłącznym elementem festiwalu są warsztaty wokalne, w których w tym roku wzięła udział rekordowa liczba uczestników-300 osób. Wszyscy zakwaterowani zostali w dwóch  gniewskich szkołach, gdzie czekał kawałek podłogi do spania, jeden prysznic na cały budynek i cztery toalety. Dziwna rzecz, ale nie było kłótni w kolejce pod prysznic, nikomu nie trzeba było zwracać uwagi, że jest za głośno, nie było maruderów spóźniających się na próby. Każdy wiedział, po co przyjechał-aby śpiewać i naładować swoje wewnętrzne akumulatory, bo to również czas niezwykłych rekolekcji. Dni warsztatowe są dokładnie wypełnione: o ósmej śniadanie, cztery godziny warsztatów wokalnych, msza św., obiad, trzy godziny kolejnych warsztatów, kolacja i czas na oddech-wieczorne koncerty odbywające się na zamkowym wzgórzu. Warsztaty prowadzili fantastyczni muzycy: Wayne Ellington, człowiek o niespotykanej energii, ogromnym poczuciu humoru i niezwykłym głosie i Adam Kosewski, młody, skromny i utalentowany. Podczas pierwszej próby podzieliliśmy się na cztery głosy: soprany, alty, tenory i basy i od razu zaczęła się wytężona praca, ponieważ musieliśmy nauczyć się 12. utworów, które zaprezentowane zostały podczas koncertu finałowego. Nie było lekko, zwłaszcza gdy na zewnątrz panował upał, a my ociekaliśmy potem w wielkiej sali gimnastycznej z częściowo przeszklonym dachem, gdzie klimatyzację próbował zastąpić jeden wiatraczek... Bywaliśmy zmęczeni, jednak z podziwem patrzyliśmy na prowadzących, którzy tryskali humorem i zarażali dobrą energią. Rozśpiewanie prowadzone przez Adama i muzyczne opowieści Wayne'a, podczas których wykonywaliśmy przeróżne ćwiczenia fizyczne, zawsze wprawiały w dobry nastrój. Opiekę duchową nad uczestnikami warsztatów sprawował franciszkanin, ojciec Lech Dorobczyński, głoszący kazania podczas Mszy św. i katechezy w czasie wieczornych modlitw. Był on również autorem scenariusza finałowego koncertu "Credo in Misericordiam Dei" , który miał premierę podczas zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i dobrym duchem całego festiwalu. Niedzielny koncert, kończący warsztaty, był niezwykły. W sobotę przyjechali młodzi muzycy, uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku i Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, którzy stworzyli orkiestrę symfoniczną akompaniującą wykonawcom i chórowi. Kierownikiem muzycznym koncertu i dyrygentem był Adam Sztaba, a jako soliści wystąpili: Anna Serafińska, Ania Szarmach, Wayne Ellington, Krzysztof Iwaneczko, Adam Krylik, Marek Bałata, Grzegorz Wilk. Wydawało się, że scena ustawiona przy zamku nie pomieści takiej ilości ludzi i instrumentów, a sobotnia kolejka po obiad (posiłki jedliśmy na tej samej sali gimnastycznej, gdzie mieliśmy próby) nie ma końca... Jednak obiad dostali wszyscy i wszyscy zmieścili się na scenie. Zanim nastąpił wielki finał, czekał nas cały dzień prób. Wreszcie, ubrani w koszulki z festiwalowym logo, wkroczyliśmy na scenę. Przybył tłum widzów, wśród nich członkowie naszych rodzin, znajomi, przyjaciele. Jaka to radość dojrzeć z wysokości sceny swoich! Oni mieli trudniej-odnaleźć wśród takiej liczby chórzystów, tak samo ubranych, tę jedną osobę. Chyba że pokazał nas telebim... Ale najważniejszy był koncert, a ten był wspaniały, czego dowodem była burza oklasków i bisy (polecam filmy na youtubie!). Wreszcie zeszliśmy ze sceny i ...koniec. Już? Całe szczęście, że za rok znowu odbędzie się kolejny,  XXII Festiwal Gospel. Muzyka duszy...

Opr. Joanna Skucha

 

Relacja z Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel - Gniew 2016

 

Od 10 do 15 sierpnia 2016 roku dziewczynki ze Scholi Adoramus działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Lęborku uczestniczyły wraz z opiekunkami w warsztatach gospel, które zorganizowane zostały w ramach XX Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Gospel w Gniewie. Zajęcia odbywały się w salach rycerskich pięknego gniewińskiego zamku, w którym uczestnicy festiwalu, a było ich około 300,czuli się jak u siebie.
        Każdy dzień warsztatów zaczynał się od Mszy Świętej, odprawianej w kaplicy zamkowej już o godzinie 7 rano, więc pobudka miała miejsce o 6.15 (nie było łatwo…). Po śniadaniu (wszystkie posiłki podawano w sali gimnastycznej) odbywały się 3 godziny warsztatów prowadzone przez profesjonalnych muzyków Gabi Gąsior i Piotra Pawlickiego, podczas których dziewczęta miały intensywną rozśpiewkę i uczyły się piosenek gospel w języku polskim i angielskim z podziałem na głosy. Po porannej próbie obiad, następnie katecheza głoszona przez biskupa krakowskiego Grzegorza Rysia i ponownie 3 godziny śpiewania, kolacja i dopiero czas na odpoczynek. Wieczorami na olbrzymiej scenie ustawionej obok zamku odbywały się fantastyczne koncerty gwiazd muzyki gospel i nie tylko. Koncert dała Maryla Rodowicz, Skaldowie, IRA, Genesis.
        Ostatniego dnia miał miejsce koncert finałowy, podczas którego wystąpiły dwa chóry: dziecięcy i młodzieżowy. Dzieci zaśpiewały 11 utworów, a nasze dziewczyny: Asia Sygidus, Monika Malottki i Agata Steciuk miały solówki! Koncert finałowy był wspaniały, rodzice, którzy przyjechali zobaczyć na scenie swoje dzieci oraz ci, którzy mogli oglądać go na żywo w internecie, na pewno to potwierdzą. Dziewczęta miały również okazję do zwiedzania zamku, gdzie zapoznały się z jego historią i zobaczyły wiele ciekawych ekspozycji.
        Dominika, Ola, Asia, Monika, Agata i Maja opuszczały Gniew bogatsze o nowe doświadczenia muzyczne, z nadzieją, że festiwal odbędzie się również w przyszłym roku.

Jeśli chcesz zobaczyć cały koncert finałowy możesz zrobić to klikając tutaj https://www.youtube.com/watch?v=DTITph22h7Q&feature=share

Opr. Dorota Mikołajczak